Veganská kosmetika Urtekram s ekologickými obaly!

Kam vyhodit bioplast a jaké jsou jeho výhody?

Oblíbená veganská přírodní kosmetika Urtekram do své výroby neustále zařazuje obaly z rostlinného plastu. Jaký je plastový obal z rostlin, co za výhody nám přináší a kam ho vyhodit?

Jak se vyrábí bioplast a z čeho je

Bioplast je plastový materiál, který se vyrábí z obnovitelných rostlinných zdrojů. Na jeho výrobu se používají rostliny jako kukuřice, brambory, obiloviny nebo cukrová třtina (souhrnně biomasa). Získává se z nich škrob a následně glukóza nebo alkohol, které slouží jako základ pro výrobu bio plastového materiálu.

Bioplastů je několik druhů a podle toho, jaký je to druh, tak se s ním následně zachází. Urtekram používá rostlinné obaly s označením bioPE, které jsou z cukrové třtiny, což je nejčastěji používaná surovina k výrobě ekologičtějších plastů.

Výroba bioplastu šetří energii a pohlcuje škodlivý CO2

 Velkou výhodou bioplastu je to, že jeho výroba spotřebuje až o 65% méně energie. Plastový obal z rostlin má přitom pro spotřebitele stejné vlastnosti jako konvenční obaly vyrobené z ropy. Je průhledný, nepropustný, odolný, ohebný a bezpečný.

Jeho výrobní proces navíc nevyžaduje žádné speciální přístroje ani přídatné látky a doplňkové chemikálie, které se v konvenčních plastech nacházejí. Bioplast je naprosto vhodný pro naše zdraví, splňuje veškeré normy pro zdravotní nezávadnost a je celosvětově uznáván a certifikován i pro potravinářství.

A jak výroba bioplastu zbavuje ovzduší škodlivého skleníkového plynu CO2? To díky cukrové třtině, která ho při pěstování přirozeně pohlcuje.

Výhodou použití cukrové třtiny je, že se jedná o obnovitelnou surovinu, která pohlcuje CO2 ze vzduchu. Po sklizni se z cukrové třtiny získává šťáva. Ze zbylého produktu, tedy z toho, co zbude, je možné vyrobit alkohol, který je základem výroby plastů na rostlinné bázi. Tímto způsobem se využívá obnovitelný zdroj a zároveň se využívá zbývající produkt. Na každou tunu cukrové třtiny připadají dvě tuny CO2 ze vzduchu.

Kam bioplast vyhodit a může přijít na kompost?

Výroba bioplastů nám přinesla do problematiky zatěžování životního prostředí plasty příjemnou změnu. Nicméně se při jeho výrobě málo myslelo na adekvátní označování a následnou recyklaci. Bioplast není nijak výrazně odlišen od běžných plastových obalů, což zbytečně ztěžuje jeho likvidaci. Pokud se tím výrobce sám nepochlubí na etiketě, můžete si někdy lámat hlavu.

 Většina bioplastů totiž nepatří do žlutých kontejnerů. Podstatou recyklace je výroba co nejčistšího recyklátu, který se dále používá. Špatný bioplast výsledný materiál znečišťuje a snižuje tak jeho ekonomickou hodnotu.

Pokud si tedy nejste jistí, bioplastu je nejlépe ve směsném odpadu. Průmyslové kompostárny si s ním do pár týdnů poradí, ale potřebují k tomu specifické podmínky. Na vašem domácím kompostu se nerozloží a ani venku v přírodě nezmizí “jen tak”. Většina bioplastů končí na skládkách a ve spalovnách jako další běžný směsný odpad, kde nedělají větší problém.

Kam patří obal Urtekram bioPE?

Tento druh bioplastu patří do žlutého kontejneru, jelikož je určen k recyklaci. Na kompost ani do hnědé popelnice ho nedávejte.

Výhody používání bioplastu pro životní prostředí

Jaké výhody nám bioplast přináší oproti klasickým plastovým obalům?

  • Šetří spotřebu neobnovitelných zdrojů jako je ropa.
  • Neobsahuje žádné přídatné látky ani chemikálie.
  • Pohlcuje škodlivé skleníkové plyny jako je CO2.
  • Je menší zátěží pro životní prostředí než běžné plasty.
  • Je chuťově neutrální a zdravotně nezávadný.
  • Používá se v potravinářství, vhodný i k uskladnění do ledniček a mrazáků.
  • Vhodný pro děti, alergiky, těhotné i kojící ženy.

Urtekram potěší ekologické nadšence i vegany

Přírodní kosmetika Urtekram je jednou z nejoblíbenějších, jakmile přijde na výběr veganské kosmetiky. Krom certifikátů Ecocert a Cosmos Organic je většina produktů označena veganskou kytkou “Vegan”. Urtekram zakazuje testování na zvířatech ve všech fázích výroby a teď nás navíc ještě potěšili ekologičtějšími obaly!

Mimochodem, už jste zaznamenali novou řadu Urtekram Jemný zázvor? Voní božsky po sladkém zázvoru!

akun pro thailand