Proč používat přírodní zubní pasty

Zubní pasty URTEKRAM

Slovy klasika a českého velikána Járy Cimrmana: “Zuby, pohroma huby.” Snad žádná část těla nezpůsobuje tolik bolesti, jako zuby. Žádného doktora se většina lidí nebojí tolik jako zubaře. Úsměv je jeden z nejdůležitějších prostředků non-verbální komunikace. Když se zeptáte žen a mužů, čeho si při prvním kontaktu všímají jako první, obvykle to jsou oči, pusa, potažmo úsměv a ruce. Jste si jisti, že vám vaše zubní pasta spíš neškodí? “Otevřete si na mě hubu, prosím.” Podíváme se tomu na zoubek. 

Trocha zubní historie

Většina z nás se mylně domnívá, že to je hlavně pasta, která pečuje o zdraví našich zubů a odstraňuje zubní plak a kámen. Je to však mechanický proces pomocí kartáčku, který udržuje naše zuby čisté. Pasta dodává našemu dechu svěžest a může obsahovat účinné látky, které se mechanickým třením kartáčku o dásně dostávají do krevního oběhu.

První zmínky o zubní pastě pocházejí už ze 4. století př. n. l. Začali ji používat v Egyptě a vyráběli ji ze soli, pepře, mátových listů a květů kosatce. Staří Římané do zubní pasty přidávali moč kvůli amoniaku – byla velmi účinná pro bělení zubů. Ve Spojených Státech se v 18. století používala pasta ze spáleného chleba. Takový správný “zero-waste” proces. Čištění zubů se rozšířilo až počátkem 19. století. Z dokonalého úsměvu se posléze stal obchod a začaly se používat levné, i když účinné chemikálie. Nikdo však už nedomyslel, jaký douhodobý efekt užívání “chemie” na čištění zubů může mít. 

Opravdové složení běžné zubní pasty

Pasty obvykle tvoří 40% vody, 50% abraziva (brusné látky) a zbytek tvoří pěnidla, příchutě, pojidla, barviva a fluorid. 

Fluorid sodný posiluje odolnost zubní skloviny proti zubnímu kazu až o 30%, tím, že posiluje odolnost skloviny vůči sníženému pH v ústech. Zároveň je však klasifikován jako vysoce toxická látka, jak při vdechování, tak při požití. Při velkých dávkách postihuje srdce a oběhový systém. Dráždí žaludek, může způsobovat žaludeční vředy. Nemusíte se však bát. Museli byste sníst najednou několik tub zubních past, abyste byli v nebezpečí. Nicméně, především u dětí neuškodí zubní pasty s fluorem vynechat. 

Pěnidla jsou obvykle zastoupena sodium lauryl sulfátem (SLS). SLS, stejně jako v šamponech a mýdlech, vysušuje pokožku. V případě zubní pasty zbytečně dráždí ústní sliznici a může být příčinou tvorby aftů, popraskaných koutků apod. 

Další ingrediencí v zubních pastách je triclosan (triklosan). Jedná se o velice účinnou antibakteriální látku přidávanou do antibakteriálních mýdel, dezinfekcí, čistících prostředků. Při působení slunečního záření vznikají z triclosanu silně toxické dioxiny.

Propylen glykol se používá jako rozpouštědlo, zvlhčovadlo. Je součástí nemrznoucích chladících směsí, slouží k odmrazování letadel. Zajímavostí je, že americký úřad FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) klasifikuje propylenglykol jako bezpečný pro použití v potravinách, kosmetice a léčivech, ale už neschvaluje jeho použití v krmivu pro kočky…

Krom výše uvedeného je potřeba si dávat pozor i na umělá aromata a sladidla. Není povinností výrobce uvádět konkrétní typ umělých aromat, proto se za toto slovní spojení může lecos schovat. Až 95% těchto látek tvoří chemické sloučeniny vyrobené z ropy, které s napodobovanou přírodní vůní nemají společného zhola nic. Často se jedná o toxické a karcinogenní složky. Umělá sladidla v zubních pastách dodávají pastě jemně nasládlou chuť. Jedná se především o sacharin, aspartam a xylitol. Všechna tato umělá sladidla negativně ovlivňují střevní mikrobiom. Jejich přímá souvislost se vznikem rakoviny nebyla jednoznačně prokázána. 

Tubu se zubní pastou také odložte, ideálně vyhoďte, ve chvíli, kdy na seznamu látek najdete parabeny, umělá barviva, parafín, vazelínu, silikony, ropné deriváty, případně geneticky modifikované potraviny. I zde, jako u všeho platí, že méně je více. 

Říká se, že každý z nás pozře jednu tubu zubní pasty ročně. Děti zřejmě i více. Víte, co jíte?

Vybírejte ze zubních past URTEKRAM. Jejich základ tvoří horská křída, která má abrazivní účinky, léčivé esenciální oleje, které pečují o dásně a působí antibakteriálně, a myrhový olej, který má protizánětlivé účinky a bojuje proti zubnímu kazu.  Připravte se však na to, že přírodní zubní pasty nepění zdaleka tolik jako ty konvenční. Stejně tak nebudete mít tak výrazný pocit svěžesti v ústech. To ale nic nemění na tom, že při přechodu na přírodní produkty děláte pro své zdraví maximum.